Ifresh

7. února 2011 v 11:44 |  Oblíbenýodkaz

http://www.ifresh.cz
 

Pivoňka - květinová královna jara

Pivoňka patří mezi oblíbenou jarní trvalku, která vydrží na jednom místě několik let. V Evropě se pěstovaly už ve středověku. Klasikou jsou pivoňky plnokvěté v odrůdách, bílých, růžových a sytě červených. Mezi novinky patří pivoňky v barvách oranžových až po sytě fialovou. Tyto pivoňky patří mezi polokeře, které dorůstají do šířky dvou metrů.

Druhy pivoněk

Pivoňky dřevité se dají vysazovat jako kontejnerové rostlinky od jara do podzimu. Můžete si koupit roubovanou květinu i s květem. Pivoňky lékařské patří mezi dlouhověké trvalky podstatně menší. Brzy zjara se objeví lesklé tmavozelené listy a poté květní poupata. Odrůdy bílé a růžové. Pěstuje se k léčivým a okrasným účelům. Sbírají se korunní plátky z plně rozkvetlých květů.

Léčivé jsou rovněž kořeny. Tato léčivka se používá v čajových směsích proti kašli a křečím hladkého svalstva. Jak dřevité pivoňky, tak i bylinné rostou poměrně pomalu. Bohaté kvetení a svou podobu získají teprve po třech letech. Starší rostliny nevyžadují velkou péči, na jaře je přihnojíme kompostem nebo hnojivem, které se používá na růže.
Dále máme pivoňky tenkolisté, které mají listy podobné jako fenykl, květy plné a velké, v sytě červené barvě.

Pivoňka bělokvětá rozkvétá od druhé poloviny května, je vyšlechtěno nejvíce barevných odrůd od bílé, sytě červené až po fialovou. Pivoňky ozdobí zahradu nejen v době kvetení, ale po celý rok svými krásnými listy.

Pěstování pivoněk

Nejprve si vybereme vhodné místo na pěstování pivoněk. Daří se jim dobře na slunném místě i v polostínu s půdou bohatou na živiny. Pivoňka je zpravidla na jednom místě několik let. Časté přesazování jí nesvědčí. Na výsadbu budeme potřebovat jámu, která by měla mít nejméně 50 x 50 cm, kterou vyplníme rašelinou a kompostem. V době růstu vyžadují dostatek vláhy. Nejvhodnější doba pro přesazování a vysazování je od konce srpna do začátku října. Množíme je koncem léta dělením trsů.

Nejkrásnější jsou pivoňky šest až osm let staré. Na jednom místě ji ponecháváme deset až patnáct let.
Jestliže kvetou málo, je to známka, že rostlinám něco schází. Může to být nedostatek živin, nevhodné stanoviště, příliš hluboká, nebo naopak mělká výsadba.

Pivoňky zvládají velmi dobře chladné období roku. Velmi dobře odolávají mrazu. Při velkých mrazech bychom je měli zakrýt chvojím.

Květy pivoněk můžeme také sušit na různá květinová aranžmá, které můžeme použít do kytiček, věnečků a různých sušených dekorací. Sušíme je jednotlivě zavěšené v tmavé, dobře větrané místnosti, nejlépe na půdě.

Pivoňky vyniknou nejlépe samostatně. Jsou oblíbené pro svoji křehkou krásu a jsou považovány za jedny z nejkrásnějších trvalek.




                        
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marcelka - Celestine Marcelka - Celestine | Web | 18. května 2011 v 18:05 | Reagovat

Děkuji za návštěvu mých stránek! U VÁS JE TAKÉ PĚKNĚ! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama