Připravte se na léto

Afty

22. dubna 2011 v 14:05

Trápí vás afty? Už nemusí!

Afty vytvoří v puse nesnesitelné peklo

Afty vytvoří v puse nesnesitelné peklo
foto: Thinkstock

Nemůžete jíst, pít, bolí vás i mluvit. O slovo se opět hlásí afty, které se rozhodly znepříjemnit vám život minimálně na několik dní. Máme tipy, jak se aft zbavit i jak jim předcházet!

"Afty v ústech jsou virového původu a poměrně nakažlivé. Hlavně však mimořádně znepříjemňují život, a proto by se tento problém neměl zanedbávat, a je nutné ho co nejrychleji řešit," varuje lékař Josef Jurčíček.
Afty neboli stomatitis aphtosa jsou drobné, nažloutlé nebo bělavé vřídky, které mohou mít jen několik milimetrů, ale dokážou způsobit až nesnesitelnou bolest. Postihují sliznici v ústech včetně jazyka a projevují se palčivou bolestí při dotyku. Dobře to věděl i otec lékařství, Hippokrates, který si s nimi zažil své a také jim dal název. Dnes aftami trpí více než pětina lidí.

Z čeho se dělají afty?

Příčin může být mnoho a bohužel se dotýkají drtivé většiny z nás. Za aftami totiž není třeba hledat žádný nebezpečný či přenosný virus, ale naopak běžný životní styl. Stomatitis aphtosa se mohou objevit, když:
 • trpíte sníženou imunitou, stačí k tomu chřipka nebo prostá únava
 • čelíte stresovým situacím
 • vašemu tělu chybí vitaminy, železo nebo kyselina listová
 • očekáváte menstruaci
 • máte zvýšenou citlivost na některé složky zubních past (např. fluor)
 • používáte příliš tvrdý zubní kartáček
 • jste alergičtí na konzervanty v pokrmech (kyselina benzoová, sorbová)
 • konzumujete kořeněná jídla, jako jsou bramborové lupínky, čínské polévky, aromatická zelenina či citrusy
 • ústní dutinu narušuje zubní protéza, rovnátka, nebo jste se zevnitř kousli do tváře
 • vaše BMI je podprůměrné
 • kouříte nebo požíváte nadměrné množství tvrdého alkoholu
Cibule zabraňuje uvolňování zánětlivých látek

Cibule zabraňuje uvolňování zánětlivých látek
foto: Thinkstock

Jak aftám předcházet?

Odborníci se v tomto případě shodují v jednom. Důležité je mít dostatečnou imunitu, pro kterou by vám k jakžtakž vyvážené životosprávě měl postačit komplexní multiminerální přípravek, ve kterém nesmí chybět vitamin C a B. Nezbytné je také dodržovat ústní hygienu.
Způsobů léčení aft je snad ještě více než příčin jejich vzniku. Smutným faktem je, že každému pomáhá něco jiného, a proto je nezbytné zkoušet. Které metody jsou nejúčinnější?

F22Jezte cibuli

Cibule je zkrátka zdraví prospěšná a neměla by chybět v žádném jídelníčku. Zabraňuje uvolňování zánětlivých látek v organismu, a tím přispívá obranyschopnosti.

Francovka a řepík

Velice účinnou první pomocí je prostě aftu "vypálit". Kousek vaty nechte nasáknout francovkou nebo silným alkoholem. Přiložte na vřídek a čekejte, dokud nepřejde palčivá bolest. Dost možná uroníte pár slz, ale aftu byste tím měli poslat k šípku. Poté přiložte několik sušených lístků řepíku lékařského. Má dezinfekční a zároveň zklidňující účinky. Bylinky můžete vložit do zadní části úst za zuby a ponechat jako obklad na celou noc - vsaďte se, že je afta do dvou dní pryč.

Bylinková tinktura

I přes dnešní moderní lékařské postupy nepodceňujte sílu bylinek. Některé přípravky, které pořídíte draho v lékárně, si můžete lehce vytvořit doma. Vynikající bylinky při léčbě aft jsou šalvěj, třapatka (echinacea) nebo lékořice. Čerstvé bylinky zalijte šedesátiprocentním alkoholem. Ponechte v uzavřené nádobě na světle alespoň několik hodin. Poté proceďte a pomocí vaty přikládejte na postižené místo. Afta se tak zhojí mnohem dřív.

Pivovarské kvasnice

Dají se sehnat ve formě tablet jako doplněk stravy za pár desítek korun v každé lékárně. Mají vynikající účinky při léčbě zánětů a jsou rovněž vhodné jako prevence.

Léčba červeným světlem

Velice překvapivé léčebné účinky byly prokázány přístrojem BioStick, který využívá červené světlo na jednoduché vlnové délce. Léčí také opary, paradontózu nebo drobná poranění kůže. Zařízení o velikosti a tvaru propisky se dá pořídit od 1500 korun.

Recept na domácí ústní vodu

Smíchejte 0,5 dcl a stejné množství vody s polévkovou lžící jedlé sody a špetkou soli. Vyplachujte dle potřeby několikrát denně, afty by do tří dnů měly zmizet.

Borůvky a mrkev - mýty, nebo pravda?

Nemálo lidí, které často sužují afty, k jejich léčbě používají kompotované nebo čerstvé borůvky. Stejně tak pomáhá i čerstvá šťáva z mrkví. Tuto "vitaminovou bombu" je potřeba opakovat každý den, afty by se měly vytratit během pár dní. Borůvky a mrkev zároveň slouží jako výborná prevence.
Pokud máte afty, jezte borůvky každý den

Pokud máte afty, jezte borůvky každý den
foto: Thinkstock

Propolis léčí i dezinfikuje

Propolis je vedlejší produkt při výrobě medu. Včely sbírají pryskyřici, kterou následně obohacují sekrecí svých žláz. Na afty má doslova zázračné účinky. Speciální tinktura k vyplachování úst je k dostání bez předpisu v lékárně.

Afty zničí laser

Do zubních ordinací zavítal účinný pomocník. Laser svým působením afty zničí a máte zaručeno, že jsou do osmačtyřiceti hodin pryč. Obrovskou výhodou je, že odstraní veškeré bakterie na postiženém místě a je velká šance, že se vřídky už nikdy neobjeví! Někteří odborníci dříve doporučovali poleptání dusičnanem, výsledky laserové léčby jsou však nesrovnatelně lepší.

Aloclair

Roztok nebo mastička Aloclair je bez předpisu k dostání v každé lékárně. Přípravek na vřídku vytvoří nepropustnou fólii, která zabraňuje mechanickému poškození, a tím urychluje hojení.

Posilovna

6. dubna 2011 v 12:05

Posilovny, recept na krásné a pevné tělo za čtyřicet dní

Léto se kvapem blíží a vy na sobě v zrcadle vidíte zakulacené břicho a povadlé svaly? Zamiřte do posilovny. Pod dohledem zkušeného trenéra si již za šest týdnů vypracujete svůdné tělo.
Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková
Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková


S příchodem jara lidé odhazují teplé svetry a volné mikiny. Právě pod ně během zimních měsíců schovávali nadbytečná kila. V šatech a krátkých tílkách se už však nic neukryje. Co teď? Kam s faldíky a povislým pozadím? Co dělat s ­nevypracovaným tělem?
Pomoc nabízí posilovny a fitcentra na jižní Moravě. Právě tam dokáží vyškolení trenéři udělat z rosolovitého těla naprostý zázrak.
"Jsme zvyklí, že lidé chtějí vypadat hlavně na léto dobře. Proto každoročně s příchodem jara připravujeme speciální program s názvem Šest týdnů do plavek," uvedla Hana Karvašová ze Star fitness v ­Brně.

Při špatných pohybech hrozí dokonce úraz

Do posilovny můžete zamířit v­ kterémkoliv věku. Cvičící však musí být v dobré zdravotní kondičce. "V tradičních posilovnách najdete spíše mladé kluky, ale do fitcenter chodí starší věková kategorie. Třeba u nás mají naši cvičící v ­průměru kolem čtyřiceti let," dodala Karvašová.
Aby se však výsledky cvičení opravdu projevily tak, jak je žádoucí, je vhodné si nechat poradit od trenéra. V každé lepší posilovně by měl být k dispozici.
Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková
"Cvičení je věda sama pro sebe a­ člověk, co se o něj nikdy nezajímal, neví, co správně na stroji provádět. Nejenže jeho snaha bude kontraproduktivní, ale hrozí i to, že se zraní," popsal Jan Florián, který se posilování pravidelně věnuje už devět let.
Podle něj je důležité, aby si každý ujasnil, co od cvičení očekává. "Ženy touží většinou zhubnout, naopak muži chtějí nabrat svalovou hmotu," dodává Florián. Právě to bylo i jeho motivací. "Byl to první impulz, proč jsem se na posilování dal. Byla to ta krása těla," dodal pětadvacetiletý mladík.

Posilovna jako laboratoř, kde má každý stroj svoje místo

Podle přání cvičícího pak trenér vymyslí individuální cvičební program. Většina moderních posiloven je rozdělena na několik zón. Nejdříve se začíná cvičit v té aerobní, kde jsou například rotopedy, běhací pásy či veslovací stroje.
Na nich se sportovec patnáct minut rozehřívá. "Pak následuje protahování strečinkem všech svalových partií," uvedla Kateřina Suchánková ze Studia Ladies Gym. Právě strečinkem se předchází zraněním a natáhnutým svalům. Pak už je možné přejít na cvičení na strojích a s činkami.
Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková
Aby byla vaše námaha opravdu vidět, musí se do posilovny chodit pravidelně. "Cvičit by se mělo dvakrát až třikrát týdně. Stačí hodinka či hodina a půl," popsala Suchánková.
Podle ní záleží na jednotlivci, kdy se ukážou první výsledky. "Hodně lidí se diví, že na nich námaha v posilovně není vidět. Není se čemu divit. Většina z nich má totiž špatný jídelníček," dodala trenérka.
Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková
Kromě toho, že se lidé rozhodnou chodit do posilovny, měli by se také s trenérem poradit o vhodné stravě, kterou budou doplňovat svoje cviky.
"Myslela jsem si, že kromě cvičení nemusím nic dělat. Ona je to opravdu celá věda. Hodně mi také pomáhá pití nejrůznějších nápojů během cvičení," popsala studentka Lenka, která je v posilovně pravidelnou návštěvnicí.

Ženy se před muži stydí

"Nechci mít velký svaly, jen chci být pevná. Je však těžké najít dobrou posilovnu. I když tomu tak nejspíš není, v některých jsem měla pocit, že mě muži na strojích okoukávají. A to jsem se pak styděla," svěřila se dívka.
Posilovny jsou totiž pořád přece jen doménou mužů, a ne všechny ženy se v nich proto cítí dobře. "U nás najdete převahu mužů, žen je zde pomálu," potvrdila setrvalý stav pracovnice brněnského A-fit fitness centra.
Trenérka ve fitness Ladies Gym Eva Šimůnková
Proto před pěti lety vzniklo v ­Brně fitcentrum určené pouze pro ženy. "Nic takového tu neexistovalo. Rozhodli jsme se do toho jít a nelitujeme," popisuje Kateřina Suchánková. Podle ní ženy tuto možnost cvičení hojně využívají.
"Ženy mají opravdu zájem cvičit v ženském prostředí," dodává Suchánková a tvrdí, že dámy si nemohou svoji posilovnu, kde je trénují opět jen samé ženy, vynachválit.

posilovny


Při balení tašky do posilovny by cvičící rozhodně neměl zapomenout na kvalitní sportovní boty. Ty by měly mít čistou podrážku, v některých sportovních centrech dokonce vyžadují sálové tenisky.
Přibalit by si sportovec měl tepláky a tričko. V tašce by také neměly chybět dva ručníky, jeden využijete na cvičení, druhý do ­sprchy. Dále pak toaletní potřeby, pro ženy čelenku do vlasů a savé bavlněné ponožky.
Na­ cvičení by si měl každý brát lahev s vodou bez bublinek.

Rady do posilovny

Před cvičením je nutné připravit tělo na zátěž, nevyplatí se proto podcenit rozcvičení a ­protahování. Tím se předejde zraněním.
Při cvičení by měl každý trénovat všechny svalové partie rovnoměrně. Aby bylo cvičení vidět, je nutné posilovnu navštěvovat alespoň dvakrát týdně. Začátečníci by se měli zaměřit na­jednodušší cviky.
Během výkonů na strojích by měl cvičící neustále doplňovat tekutiny. Pít se doporučuje čistá voda či iontové nápoje.
Při cvičení na strojích je také z ­hygienických důvodů vhodné, aby si sportovci pod sebe na stroje dávali ručník.
Ve většině dobrých posiloven je v ­místnosti trenér či vyškolený personál, jenž by měl úplným začátečníkům poradit jak správně na stroji svoje tělo trápit.Léto

6. dubna 2011 v 9:31Na léto se připravíte cvičením, bylinkami, ale i jarními nákupy

Chcete se v létě cítit veselejší, vyrovnanější, štíhlejší a plná energie? Stačí málo - změnit cvičení, snídat, plánovat nebo třeba vyrazit na nákupy. Vyzkoušejte měsíční plán, podle kterého připravíte tělo na léto.
Ilustrační foto.


DEN 1
Vyhlašte válku chaosu!

Zbavte se nepořádku a chaosu, který kolem vás panuje. Uvidíte, jaké zklidňující účinky to bude mít na váš život. Pro začátek zkuste používat jen jeden kalendář nebo diář. Zmizí problémy, které nejčastěji vznikají tím, že více plánovačů většinou nestíháme včas "aktualizovat". Lépe také odhadneme své možnosti, jestli jsme schopné naplánované věci vůbec stihnout.

DEN 2
Dejte kůži napít

Během horkých a suchých letních dnů si o dostatek tekutin říká nejen tělo, ale i kůže. "Zkuste si několikrát za den osvěžit obličej termální vodou z lahvičky s jemným rozprašovačem," radí dermatoložka Dita Serédi - Voronovová. "Nejen, že vás příjemně osvěží voda s minerály, ale dopřeje kůži dostatečnou hydrataci." Seženete ji například v lékárně.

DEN 3
Ráno se protáhněte

Ranní protažení svalů doporučuje Karolína Kunftová z my Pilates Academy. "Postavte se zpříma s rovnými zády a uvolněnými rameny. Párkrát si vyzkoušejte hluboký, zdravý nádech do břicha a dlouhý výdech, aniž povolíte vzpřímený postoj. Zvedněte ruce nad hlavu a důkladně se protáhněte jednou a druhou rukou ke stropu systémem "trhání jablek ze stromu". Pokrčte lehce kolena, s výdechem ruce spusťte dolů do předklonu a hlavu nechte viset. Nakonec se pomalu obratel po obratli vyrolujte do stoje, srovnejte tělo zpříma a můžete se vydat vstříc novému dni."

DEN 4
Vyražte za nákupy

Výzkum, který provedl obchodní dům Debenhams mezi dvěma tisíci zákaznicemi, odhalil překvapující skutečnost: během dvouapůlhodinové procházky po obchodech uděláte průměrně asi 7 300 kroků. Což už je opravdu jen pár krůčků od magické hranice 10 000 - přesně tolik kroků by měl člověk udělat každý den, aby si zlepšil zdraví a udržel kondici a optimální váhu.

DEN 5
Mějte ráda svou hrušku

Máte-li nadbytečná kila hlavně v oblasti stehen a pozadí, nezoufejte. Lidé s postavou tvaru hrušky čelí menším zdravotním rizikům než lidé s kily nahromaděnými v oblasti břicha. Navíc podle posledních výzkumů prý tuk typu hruška napomáhá likvidaci škodlivých částic v těle a lépe reguluje metabolismus.

DEN 6
Vynechte sladkosti

Velké množství sladkostí se odrazí nejen na vaší váze, ale i na stárnutí organismu. Reakce určitých cukrů s bílkovinami zvaná glykace vede k metabolickému znečištění a k negativnímu vlivu na kolageny a elastiny. "Proto dochází ke ztrátě pružnosti a pevnosti pleti a ke stárnutí dalších buněk," uvádí britská odbornice na výživu Marylin Glenville.

DEN 7
Probuďte obličej

1. Sedněte si na kraj postele, dejte ruce na stehna, uvolněte ramena. Třikrát se pomalu nadechněte a vydechněte. S dalším výdechem zavřete oči, lehce si zmáčkněte oční víčka a počítejte do tří. S nádechem oči otevřete a počkejte, až začnete vidět opět normálně. Opakujte pětkrát.
2. Zavřete oči a začněte zlehka bubnovat bříšky prstů na obličej. Začněte na čele a pokračujte v pravidelném rytmu po celém obličeji tak, abyste proklepala každý sval.

DEN 8
Objevte bylinky

Omezte sůl ve vaší kuchyni a zkuste místo toho bylinky. A to nejlépe ty, které vypěstujete za oknem, na balkoně nebo na zahradě. Petržel, bazalka, šalvěj, tymián a oregano jsou bohaté na antioxidanty, rozmarýna má zas protinádorové účinky, koriandrem uklidníte zažívání i nervy a libeček pomáhá kloubům.

DEN 9
Vyndejte menší talíře

Zkuste si dávat jídlo na menší talíře. Porce budou vypadat větší a pocit hladu vás jen tak nepřepadne. Jednoduché, ale účinné.

DEN 10
Povzbuťe se při práci

Přepadla vás v kanceláři únava? "Může pomoci pár cviků na uvolnění napětí a povzbuzení," říká cvičitelka Karolína Kunftová. "Ideálně se provádějí ve stoje s narovnaným trupem a pocitem vytažené páteře ke stropu. Nejprve si zakroužíte důkladně rameny jedním směrem, pak změňte směr kroužků. Položte si pravou dlaň na levý spánek a s výdechem lehce ukloňte hlavu doprava. Ruku přesuňte do týla a hlavu nechte klesnout šikmo dopředu tak, aby brada směřovala do podpaží. Vše zopakujte i na levou stranu. Nakonec si několikrát poskočte snožmo na místě nebo alespoň vyklepejte a uvolněte postupně obě ruce a nohy jako hadrový panáček. Zpět do práce se vrátíte čerství a uvolnění."

DEN 11
Pořádně snídejte a hubněte

Pravidelně a bohatě snídejte. Snídaně by měla pokrýt 20-30 procent denního přídělu kilojoulů. V případě, že ji vynecháte, budete pravděpodobně hlad zahánět nemalými porcemi odpoledne a večer. Co to udělá s vaší váhou, není třeba popisovat. Pouhým přesunutím jídla do dopoledních hodin tak můžete efektivně zhubnout. Zkuste do první půlky dne přesunout i většinu pečiva a sladkých jídel.

DEN 12
Zkuste jiný druh cvičení

Ilustrační foto.
Pokud se v posilovně už dlouho zaměřujete na úbytek váhy nebo tvarování svých problematických partií a účinek, který jste čekali, se nedostavuje, zkuste změnu: zaměřte se na nárůst svalové hmoty. Čím víc svalů, tím lépe bude tělo spalovat tuk. Kýžený cíl se dostaví, jen cesta k němu vede trochu jinudy.

DEN 13
Hýbejte se venku

Komu by se chtělo do posilovny nebo tělocvičny, když je venku hezky? Recept zní jednoduše: cvičte venku. Nemusíte nutně běhat nebo jezdit na kole. Některá fitcentra nabízí svým klientům v parcích i aerobic.

DEN 14
Dejte si polévku

Polévky mohou být pomocníkem při hubnutí. Zkuste jeden den obědvat polévku, podle některých výzkumů dodá vašemu tělu větší pocit sytosti než normální jídlo zapíjené vodou. Polévka zůstane déle v žaludku a hlad se dostaví později.

DEN 15
Zbavte se napětí, uvolněte svaly

1. Uvolněte těžkou hlavu
Nakloňte hlavu doprava k rameni, pak ji předkloňte tak, abyste měli bradu na hrudi, plynně přejděte do náklonu k levému rameni a záklonu. Zakroužete hlavou plynně ještě jednou, pak to samé udělejte v opačném směru. Začněte u levého ramene.

2. Ramena
Udělejte tři kroužky ramenem směrem dozadu. Totéž opakujte s levým ramenem a pak s oběma.

3. Záda
Spojte natažené ruce před sebou, propleťte prsty. Nejdřív otočte dlaně směrem od sebe, pak stále spojené a natažené ruce zvedněte nad sebe a zkuste úklon do strany - dejte pozor, aby tělo a nohy zůstaly v jedné rovině. Zopakujte i na druhou stranu.

DEN 16
Tančete

Ilustrační foto.
Pokud vás omrzely nejrůznější lekce aerobiku a na tanec se necítíte, zkuste kompromis. Jedním z nich může být ZUMBA. ZUMBA je cosi mezi cvičením a tancem, vznikla v Kolumbii s jasným cílem: dokázat lidem, že do tělocvičny mohou chodit i za zábavou. Stačí zvládnout jednoduché krokové variace a hodiny ZUMBY si užijete i vy.
"Zkoušela jsem všechno možné, například MTV Dance, ale tam jsem se nechytala," říká pětatřicetiletá Michaela. "Nakonec jsem skončila u ZUMBY. Je taneční a přitom ne komplikovaná. Je to jedno z mála cvičení, kde instruktorka pořád nemusí křičet 'úsměv', neboť to jde jaksi samo."
ZUMBU nabízí řada fitcenter buď jako pololetní kurzy nebo i takzvané open-class - hodinu, kam může přijít kdokoliv.

DEN 17
Nenechte si vysávat energii

Pokud si start do nového dne nedovede představit bez šálku kávy, pak byste možná měli vědět následující: káva ráno sice povzbudí, pokud ale tělu nedodáte energii z potravy, přijde brzy únava. Zkuste místo kávy pořádnou snídani, třeba s obilnou kaší.
K dalším vysavačům energie patří přemíra alkoholu. Pár skleniček sice pomůže při usínání. V druhé polovině noci ale vede k přerušovanému, nekvalitnímu a málo hlubokému spánku. Na špatném spánku má svůj podíl i případná bolest hlavy, žaludeční problémy a plný močový měchýř. Výsledkem je to, že se probudíte unaveni.

DEN 18
Zabalte si svačinu

Pro účinné udržení váhy je potřeba jíst častěji a v malých dávkách. Organismus si při takovém režimu může dovolit energii více vydávat a nešetří si ji na dobu hladovění.
Jíst byste měli asi po třech hodinách. Na to pouhý model snídaně - oběd - večeře nestačí, proto je čas na svačiny. Ideální je ovoce nebo zelenina, doplněná celozrnným pečivem, cereáliemi či jogurtem.

DEN 19
Každý večer rekapitulujte

Zastavte se na sklonku každého dne a najděte si z něj tři hezké zážitky. Co se vám líbilo, co (nebo kdo) vás potěšilo, proč to potěšilo zrovna vás a ne třeba někoho jiného. "Pomůže vám to zahnat sklíčenost, zvýší vám to sebeúctu a vyrovnanost," říká Ilona Boniwell, lektorka pozitivní psychologie na University of East London.

DEN 20
Plánujte

Napište si seznam věcí, které pro sebe tento týden chcete udělat, a naplánujte si, kdy to bude. Pak se vám je podaří lépe dodržet. "Je to pravda. Když si dám nejasný cíl, třeba "půjdu tento týden dvakrát běhat", většinou mi do toho něco přijde," říká devětadvacetlitá Hana. "Pokud si ale předem určím den i čas, většinou se mi to podaří splnit."

DEN 21
Dejte nohy na stůl

Trápíte vás večer oteklé nohy? Zkuste koupel nebo masáž pomocí prostředků zakoupených v lékárně. Rozhodně pomůže i volba správné obuvi. Pokud to okolnosti dovolí, zkuste dát občas na chvíli nohy na stůl.

DEN 22
Změňte stereotypy

Vyčistěte si zuby druhou rukou, než jste zvyklí. Dejte si cukr nebo slánku na jiné místo, než doposud. Tyto věci děláte automaticky. Nepatrnou změnou ale donutíte zapojit svůj mozek ve větší míře. Toto malé každodenní procvičení mozku vás udrží déle mentálně fit.

DEN 23
Dopřejte relaxaci unaveným nohám

Ilustrační foto.
Dlouhý horký den, hodně chození nebo naopak málo pohybu. To vše může způsobit, že se vaše nohy cítí unavené. Zkuste následující cvičení, které doporučuje Karolína Kunftová zmyPilates Academy.
"Pokud vám prostor dovolí, lehněte si na zem, pod zadek si dejte do čtverečku složený ručník nebo polštářek a zvedněte nohy ke stropu. Ruce nechte ležet volně vedle těla.
Nejprve si uvolněte nohy protřepáním a kroužky v kotnících. Dále chodidla ohněte do fajfky, pokrčte kolena, paty držte u sebe a přitáhněte je k zadku. S výdechem vytáhněte nohy za špičkami zpátky ke stropu.
Cvik vám může připomínat žábu, která plave v louži. Zopakujte 5-7x. Poté vytáhněte polštář, přitáhněte pomocí rukou kolena k hrudníku a pohoupejte se ze strany na stranu. Nakonec se zhoupněte do sedu a přejděte do dřepu a pokuste se uvolnit celé tělo. Do stoje se vyrolujete pomalu obratel po obratli. Dejte si záležet s narovnáním zad a stažením ramen dolů."

DEN 24
Staňte se dobrovolníkem

Zkuste dobrovolnictví, tedy nezištnou pomoc druhým. Získáte tím hodně i pro sebe. Pocit užitečnosti se pak pozitivně odrazí ve vašem životě. A další výhody? Setkáte se s novými lidmi, obohatíte život o nové zážitky a zkušenosti. Více informací najdete na www.dobrovolnik.cz.

DEN 25
Jezte do polosyta

Platnost přísloví "Jez do polosyta" dokazují pro změnu vědci japonští. Zjistili, že lidé, kteří jedí pomaleji a jídlo si vychutnávají, jsou hubenější než jejich hltající přátelé. "Žaludek vysílá mozku signál, že má dost. Jíte-li však příliš rychle, žaludek to nestihne udělat včas, " vysvětluje dietoložka Iva Málková. "Sníte tak mnohem víc, než kdybyste zvolnili."

DEN 26
Vyzbrojte kůži na léto čokoládou

Někdy se zdá, že se odborníci předhánějí ve výzkumech, které mají dokázat, že čokoláda má pozitivní vliv na naše zdraví. Jedním z nich je výzkum dokazující, že čokoláda pomáhá v ochraně proti slunečním paprskům. Kvalitní tmavé čokolády s vysokým podílem kakaa totiž obsahují flavonidy. Ty na sebe váží volné radikály a díky tomu zpomalují stárnutí pleti vyvolané opalováním.

DEN 27
Osvěžte mozek

Zkuste pro jednou poslouchat jinou hudbu, než na kterou jste zvyklí. Nedovolíte tím mozku příliš zahálet. Vyměňte jazz za hiphop, rock za klasiku, elektronickou hudbu za country. Poproste třeba přátele, aby vám doporučili své oblíbené cédéčko. Poslech jiného druhu hudby povzbudí činnost mozku.

DEN 28
Začněte poslouchat sebe

Moc o tom nepřemýšlejte a napište si na papír, co byste chtěla, kdyby. Kdybych byla o deset let mladší... Kdybych měla více energie... "Nezáleží na tom, kolik vám je, kolik máte peněz. Pokud máte pocit, že jste vždycky chtěla něco dělat a ještě jste nezačala, pusťte se do toho právě teď," doporučuje psycholožka Ilona Boniwell.

DEN 29
Udělejte si doma zahrádku

Pokud nemáte na pěstování vlastní zeleniny čas ani prostor, zkuste si doma naklíčit zrní. Náklady nulové, výsledky téměř okamžité. Nalijte do misky vodu a ponořte do ní zrníčka obilí nebo luštěnin. Vodu každý den vyměňte a za pár dní uvidíte, jak semínka rostou. Klíčky použijte do salátů, jako přílohu nebo z nich uvařte kaši.

DEN 30
Dopřejte si tmu

Probouzíte se unavená? Zamyslete se, jestli spíte v dostatečné tmě. Pouliční lampa, blikající displej hodin - to všechno může rušit váš spánek. Budík otočte a místnost zatemněte.

DEN 31
Nevyhazujte slupky, ale využijte je

Kůrou z citronu můžete vybělit nehty, které navíc zpevní. Okurkové slupky přiložte na obličej - chladí, stahují póry a vypínají pleť. Na obličej a dekolt poslouží slupky z kiwi


 
 

Reklama